неділя, 24 жовтня 2021 р.

Модифікація Mosky Dyna Compressor


    Гітарну педаль Mosky Dyna Compressor китайського виробництва, яка є спрощеною копією MXR Dyna Comp, можна придбати в багатьох онлайн магазинах за відносно невисоку ціну - приблизно 20-30 доларів, не враховуючи доставки. Звернувшись до найвідомішого китайського магазину, ця педаль може обійтись у суму не більше 19 доларів разом з доставкою. Звісно, в цьому випадку є велика ймовірність отримати дефективний пристрій. Тож, можна заощадити, тільки з впевненістю у своїх здібностях майстра.
    Схему простого та, мабуть, найпопулярнішого компресора для гітари MXR Dyna Comp, дуже легко знайти в інтернеті, але якщо відсутнє бажання власноруч його виготовляти, покупка копії Mosky може бути вараінтом.
 
 


    У моєму випадку педаль куплена все в тому ж напівшахрайському магазині виявилася з незначним дефектом - отвір в корпусі для підключення живлення був зроблений трохи вище ніж потрібно, чи то плата встановлена нижче ніж планувалось. Результатом цього при під'єднанні роз'єму живлення пристрій міг закоротити його через металевий корпус педалі. Змінити положення плати було неможливо, тому виправити це вдолось збільшивши отвір за допомогою надфілю.


    Через малий розмір корпуса педалі, виробники нам залишили тільки ручку рівня компресії "Comp", та кнопку "Bypass", а регулятор вихідного рівня "Vol" знаходиться в середині корпуса, у вигляді резистора підлаштування. Тому в цілому схема не відрізняється від MXR Dyna Comp.


    Оригінальний MXR Dyna Comp випущений у 1972 році був оснащений двома елементами керування - позначеними як "Output" і "Sensitivity" - для регулювання рівня вихідного сигналу та рівня компресії відповідно. В середині педаль містила інтегральну схему у металевому корпусі CA3080, яка залишається ключовим компонентом звучання. Особливістю цього пристрою можна вважати те, що окрім ефекту компресії він дещо змінює тембр початкового сигналу. Як позиціонує його виробник: "Це педаль, яка надає звуку іншого музичного кольору. ЇЇ тональний відтінок - це саме те, що привертає гітаристів до Dyna Comp."

    Особисто мої враження від звуку Mosky Dyna Compressor змусили в повній мірі відчути  офарбовування сигналу з відсутністю прозорості звучання - мабуть саме те, що потрібно було гітаристам семидесятих. Склалось враження наче разом з компресією звук моєї гітари (з датчиками типу P-90) пропустили ще й через якийсь невдалий фільтр. Навіть в якості бустера Dyna Compressor змушує овердрайв звучати якось без наснаги. Наступним кроком було розібратись що робить його таким, яким він є.


    Завдяки двобічній платі всі компоненти розташовані максимально компактно. Важко не звернути увагу, що, як і в оригінальному MXR Dyna Comp, на платі встановлені керамічні міжкаскадні конденсатори, а всі полярні кондесатори, окрім С11, танталові.


    Чим керувалися інженери у 1972 році застосовуючи керамічні конденсатори мені невідомо, але зважаючи на звучання яке мені довелось почути, я вирішив що немає потреби дотримуватись цієї аутентичності в копії Mosky. Всю кераміку замінюємо на плівкові конденсатори (поліестерові, поліпропіленові). Танталовий С2 я також замінив на неполярну плівку. Ємність С3 та С9 я трохи збільшив. Два полярні С5 і С6 замінив звичайними алюмінієвими електролітичними. С10 залишив з двох причин - до нього важко дістатись, та й, оскільки він працює в детекторі постійної напруги, на звук цей конденсатор не впливає. На самій заміні конденсаторів я не зупинився і яскравий, ріжучий очі - блакитний світлодіод замінив на блідо-зелений.
 

    Зауважу, плата компонентів Mosky Dyna Compressor не розрахована на багаторазову ручну пайку. Доріжки дуже тонкі і лекго можуть відпасти, тому паяти слід обережно, найтонкішим жалом паяльника! Температуру вище 300С градусів краще не застосовувати.

    Заміна конденсаторів виявилась таки не марною. Mosky Dyna Compressor позбувся неприємного тембру, та й овердрайв став більш співочим після компресії Mosky. Що до чистого звуку, то мої P-90 й надалі з ним звучать подібно хамбакерам. Насправді в цьому немає нічого дивного, якщо уважно поглянути на схему, то зрозуміло що конденсатор С4 створює звичайний фільтр нижніх частот. Навіть завдяки йому і формується цей "фірмовий" звук Dyna Comp. Щоб розширити діапазон відтворюваних частот, послідовно з С4 був доданий резистор R20 (див. схему нижче). Перемикачем S2 можно обрати два режими роботи: "Bright" - з розширеним діапазоном, "Warm" - оригінальний звук Dyna Comp.


    На слух добре помітна зміна тембру в залежності від положення перемикача S2. Також, це можна побачити на графіку АЧХ.



    Габарити корпуса не дозволяють зробити зручне керування, тому я встановив мініатюрний перемикач разом з резистором R20 на платі, приклеївши його до роз'єму живлення.



    Положення резистора підлаштування (позначеного на схемі як TRIM) я обирав на слух. В результаті встановив постійну напругу +2V на інвертованому вході мікросхеми CA3080EZ. 



Немає коментарів:

Дописати коментар